Ostatnie artykuły

Wczesne wykrywanie raka piersi: Znaczenie samobadania i badań przesiewowych

Rak piersi jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet na całym świecie. Jednak wczesne wykrycie tego schorzenia może znacząco […]

Czym jest badanie kariotypu molekulrnego?

Badanie kariotypu molekularnego to metoda diagnostyczna polegająca na analizie struktury chromosomów na poziomie molekularnym, czyli na badaniu DNA.

Czym jest badanie aCGH?

Badanie aCGH (ang. array comparative genomic hybridization) jest techniką mikromacierzy DNA, która służy do wykrywania zmian w ilości kopiowania materiału genetycznego (DNA) między dwoma porównywanymi próbkami.

Dlaczego diagnostyka w kierunku trombofilii jest tak ważna w procesie planowania ciąży?

Diagnozowanie trombofilii jest ważne w przypadku par starających się o dziecko, ponieważ trombofilia może wpłynąć negatywnie na płodność i powodować problemy w ciąży.

Od jakich badań warto zacząć diagnostykę niepłodności u kobiet?

Diagnostyka niepłodności u kobiet obejmuje wiele różnych badań i testów, które pozwalają na określenie przyczyny braku ciąży.

Jaki związek z niepłodnością u kobiet ma endometrioza ?

Endometrioza to choroba u podłoża której leży rozrost błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamą macicy, na przykład na jajowodach, jajnikach, pęcherzu moczowym czy jelitach.

Co to jest badanie CFTR?

Badanie CFTR to test genetyczny, który służy do wykrywania mutacji w genie CFTR (cystic fibrosis transmembrane conductance regulator). Gen CFTR odpowiada za produkcję białka CFTR, które reguluje przepływ soli i wody przez błony komórkowe.

Przyczyny niepłodności idiopatycznej

Niepłodność idiopatyczna, nazywana również niepłodnością nieznanej przyczyny, to sytuacja, w której nie można znaleźć wyraźnych przyczyn niepłodności, pomimo przeprowadzenia szczegółowych badań.

Wazektomia – na czym polega?

Wazektomia to zabieg chirurgiczny, który polega na trwałym usunięciu lub odcięciu nasieniowodów, które transportują nasienie z jąder do cewki moczowej. W wyniku tego zabiegu, nasienie nie może już przedostać się do nasienia, co prowadzi do trwałej bezpłodności u mężczyzny.

Dieta wspomagająca płodność

Dieta może mieć istotny wpływ na płodność zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Oto kilka zaleceń dotyczących diety wspomagającej płodność: - Spożywaj więcej warzyw i owoców - bogate w witaminy, minerały i przeciwutleniacze, które pomagają utrzymać zdrowie i kondycję organizmu. Zaleca się spożywanie co najmniej pięciu porcji warzyw i owoców dziennie.

Najpopularniejsze