Dlaczego diagnostyka w kierunku trombofilii jest tak ważna w procesie planowania ciąży?

14 kwietnia

Diagnozowanie trombofilii jest ważne w przypadku par starających się o dziecko, ponieważ trombofilia może wpłynąć negatywnie na płodność i powodować problemy w ciąży.
Osoby z trombofiliami mają skłonność do powstawania skrzeplin w naczyniach krwionośnych, co zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych powikłań zdrowotnych, takich jak zatorowość płucna, udar mózgu czy zawał serca. Skrzepliny mogą także powodować problemy z ciążą i powodować poronienia lub inne powikłania ciąży, takie jak stan przedrzucawkowy, przedwczesny poród lub niską masę urodzeniową dziecka.
W przypadku kobiet z trombofiliami zaleca się monitorowanie ciąży pod kątem wystąpienia skrzeplin oraz zastosowanie odpowiedniego leczenia profilaktycznego, takiego jak doustne lub zastrzykowe leki przeciwkrzepliwe. W niektórych przypadkach zaleca się również zapłodnienie pozaustrojowe lub leczenie hormonalne.
Dlatego diagnozowanie trombofilii jest istotne dla par starających się o dziecko, ponieważ pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia i minimalizowanie ryzyka powikłań zdrowotnych zarówno dla matki, jak i dziecka.

Sprawdź powiązane badania

Najnowsze artykuły