Jaki związek z niepłodnością u kobiet ma endometrioza ?

14 kwietnia

Endometrioza to choroba u podłoża której leży rozrost błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamą macicy, na przykład na jajowodach, jajnikach, pęcherzu moczowym czy jelitach. Jest to choroba przewlekła, zwykle towarzysząca kobietom w wieku rozrodczym, a jej objawy mogą obejmować bóle brzucha, problemy z miesiączką czy problemy z zajściem w ciążę.
Endometrioza może wpływać na płodność kobiety na kilka sposobów. Przede wszystkim, obecność tkanki endometrialnej poza macicą może powodować tworzenie się zrostów, które mogą utrudniać lub nawet uniemożliwiać zapłodnienie. Zrosty mogą uniemożliwiać swobodny przepływ jajeczków i plemników przez jajowody, a także wpłynąć na funkcjonowanie jajników. Dodatkowo, endometrioza może prowadzić do powstawania torbieli na jajnikach, co również może utrudniać zajście w ciążę.
Innym sposobem, w jaki endometrioza może wpłynąć na płodność, jest zmniejszenie jakości jajeczek. Tkanka endometrialna poza macicą wytwarza cytokiny, które wpływają na procesy zapłodnienia i rozwój zarodka. W konsekwencji, kobiety z endometriozą mają zwykle niższą liczbę komórek jajowych, a te, które są produkowane, mają zwykle niższą jakość.
Endometrioza może także wpływać na funkcjonowanie błony śluzowej macicy, co może utrudniać implantację zarodka. Tkanka endometrialna poza macicą może wydzielać substancje, które zakłócają odpowiednią pracę błony śluzowej macicy, co prowadzi do trudności w implantacji zarodka i utrzymaniu ciąży.
Podsumowując, endometrioza może mieć znaczny wpływ na płodność kobiety. W przypadku, gdy podejrzewa się obecność tej choroby, zalecane jest skonsultowanie się z lekarzem specjalistą w dziedzinie ginekologii i endometriozy.

Najnowsze artykuły