Zapłodnienie in vitro

11 kwietnia

Zapłodnienie in vitro (IVF) to technika medyczna, która polega na sztucznym zapłodnieniu komórki jajowej poza organizmem kobiety, w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych. Zapłodnienie in vitro jest stosowane w leczeniu niepłodności, kiedy inne metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.


Proces zapłodnienia in vitro składa się z kilku kroków. Najpierw kobieta otrzymuje leki, które pobudzają jej jajniki do produkcji większej liczby komórek jajowych niż zwykle. Następnie komórki jajowe są pobierane z jajników przy pomocy specjalnego narzędzia, zwanej igłą do punkcji jajników.


Kolejnym krokiem jest zapłodnienie komórek jajowych przez plemniki. Może to być wykonane poprzez metodę inseminacji in vitro (IVI), w której plemniki zostają umieszczone w probówce z komórkami jajowymi, lub poprzez metodę mikroiniekcji plemników (ICSI), w której pojedynczy plemnik jest wstrzykiwany bezpośrednio do komórki jajowej.


Po zapłodnieniu, zarodki są inkubowane w laboratorium przez około 3-5 dni, a następnie jeden lub dwa z nich są przenoszone do macicy kobiety. W przypadku gdy z in vitro powstanie więcej niż jedno zapłodnione jajo, nadmiar zarodków może zostać zamrożony i przechowany do późniejszego użycia.

Proces zapłodnienia in vitro może pomóc parom, które nie mogą zajść w ciążę drogą naturalną z powodu niepłodności lub problemów zdrowotnych. W niektórych przypadkach, po kilku cyklach zapłodnienia in vitro, udaje się uzyskać zdrową ciążę.

Sprawdź powiązane badania

Najnowsze artykuły