Przyczyny niepłodności idiopatycznej

12 kwietnia

Niepłodność idiopatyczna, nazywana również niepłodnością nieznanej przyczyny, to sytuacja, w której nie można znaleźć wyraźnych przyczyn niepłodności, pomimo przeprowadzenia szczegółowych badań.
Przyczyny niepłodności idiopatycznej mogą być różne i nie zawsze są znane. Niektóre z możliwych przyczyn to:
– Problemy hormonalne: Nieprawidłowa produkcja lub działanie hormonów wpływających na procesy płodności, takie jak hormon luteinizujący (LH), folitropina (FSH) czy prolaktyna, mogą prowadzić do niepłodności.
– Problemy z jajowodami: Uszkodzone lub zablokowane jajowody mogą utrudniać lub uniemożliwiać transport jaja do miejsca zapłodnienia.
– Problemy z plemnikami: Niska liczba, słaba jakość lub nieprawidłowe ruchy plemników mogą uniemożliwić zapłodnienie.
– Endometrioza: Choroba, w której tkanka podobna do błony śluzowej macicy rozwija się poza nią, na przykład w jajnikach, jajowodach lub innych narządach, może prowadzić do zaburzeń owulacji i utrudniać zapłodnienie.
– Problemy immunologiczne: Czasami układ odpornościowy może niszczyć plemniki lub jaja, co prowadzi do niepłodności.
– Czynniki genetyczne: Niektóre zaburzenia genetyczne mogą powodować niepłodność idiopatyczną.
– Czynniki psychologiczne: Stres, depresja i problemy emocjonalne mogą wpływać na procesy hormonalne i zaburzać funkcjonowanie układu rozrodczego.


Niepłodność idiopatyczna może być bardzo frustrująca i stresująca dla par, które chcą mieć dzieci. W przypadku braku wyraźnych przyczyn, leczenie może być trudne, ale istnieją różne opcje, takie jak leczenie hormonalne, inseminacja, in vitro i adopcja, które mogą pomóc w osiągnięciu celu posiadania dziecka.

Sprawdź powiązane badania

Najnowsze artykuły