Niepłodność a bezpłodność – na czym polegają różnice?

11 kwietnia

Niepłodność i bezpłodność to dwa terminy, które często są mylone lub używane zamiennie. W rzeczywistości jednak oznaczają one różne stany, które dotyczą zdolności do poczęcia dziecka. Poniżej przedstawiam szerszy opis tych pojęć:

Niepłodność

Niepłodność to stan, w którym para nie jest w stanie zajść w ciążę pomimo regularnego, niezabezpieczonego stosunku płciowego przez okres co najmniej 12 miesięcy. Niepłodność może być wynikiem różnych przyczyn, takich jak zaburzenia hormonalne, problemy z jajowodami lub niską jakością nasienia u mężczyzny. Niepłodność może dotyczyć jednego lub obu partnerów.

Niepłodność może być czasami tymczasowa i można ją leczyć. W niektórych przypadkach wystarczy zmiana stylu życia lub leczenie chorób podstawowych, takich jak cukrzyca czy choroby tarczycy. W innych przypadkach konieczne może być leczenie farmakologiczne, chirurgiczne lub asystowane metody reprodukcyjne, takie jak in vitro.

Bezpłodność

Bezpłodność to stan, w którym para jest całkowicie niezdolna do poczęcia dziecka. Oznacza to, że mężczyzna lub kobieta nie jest w stanie przekazać swoich genów. Bezpłodność może być wynikiem chorób genetycznych, zaburzeń rozwoju płciowego lub braku jajników lub jąder.

Bezpłodność jest stanem trwałym i nieodwracalnym, ale w niektórych przypadkach można ją częściowo przeciwdziałać poprzez stosowanie metod wspomaganego rozrodu, takich jak dawstwo komórek rozrodczych, zapłodnienie pozaustrojowe lub in vitro.

Podsumowując, niepłodność to brak zajścia w ciążę po roku regularnych stosunków płciowych, a bezpłodność to całkowity brak zdolności do poczęcia dziecka. Oba stany wymagają diagnozy przez lekarza i mogą wymagać leczenia, ale bezpłodność jest trudniejsza do leczenia i może wymagać stosowania bardziej skomplikowanych metod wspomaganego rozrodu.

Sprawdź powiązane badania

Najnowsze artykuły