Wazektomia – na czym polega?

12 kwietnia

Wazektomia to zabieg chirurgiczny, który polega na trwałym usunięciu lub odcięciu nasieniowodów, które transportują nasienie z jąder do cewki moczowej. W wyniku tego zabiegu, nasienie nie może już przedostać się do nasienia, co prowadzi do trwałej bezpłodności u mężczyzny.
Podwiązanie nasieniowodów może odbywać się na kilka sposobów, ale najczęściej stosuje się dwie metody: klasyczną wazektomię i metodę no-scalpel. W przypadku klasycznej wazektomii, pacjent poddawany jest znieczuleniu miejscowemu, a następnie chirurg przecina nasieniowody przez nacięcie skóry na mosznie. Końce nasieniowodów są zamykane i oddzielane od siebie, zwykle poprzez podwiązanie lub przecięcie i usunięcie części. Następnie przeprowadza się kontrolne badania, aby upewnić się, że pacjent jest całkowicie bezpłodny.

Metoda no-scalpel to mniej inwazyjna metoda i polega na wykonaniu jednego małego otworu w skórze moszny, przez który chirurg przeprowadza specjalne narzędzia do manipulowania nasieniowodami. Dzięki temu nie ma potrzeby cięcia skóry, co zmniejsza ryzyko krwawienia, infekcji i bólu po zabiegu.
Obie metody wazektomii są bezpieczne i skuteczne w zapewnieniu trwałej bezpłodności u mężczyzny, jednak pacjenci powinni dokładnie rozważyć tę decyzję, ponieważ odwrócenie wazektomii jest możliwe, ale nie zawsze skuteczne.

Sprawdź powiązane badania

Najnowsze artykuły