Nietolerancja laktozy

30 czerwca

Nietolerancja laktozy to stan, w którym organizm nie jest w stanie strawić cukru mlecznego, czyli laktozy. Jest to dość powszechne schorzenie i dotyczy około 75% populacji na całym świecie.

Przyczyną nietolerancji laktozy jest brak lub niedobór enzymu trawienia laktozy – laktazy. Laktaza jest enzymem, który rozkłada laktozę na dwie proste cukry: glukozę i galaktozę, które mogą być wchłaniane przez organizm. Kiedy organizm nie produkuje wystarczającej ilości laktazy, laktoza przechodzi przez układ trawienny w niezmienionej postaci, co może prowadzić do różnego rodzaju dolegliwości.

Objawy nietolerancji laktozy zwykle pojawiają się po spożyciu mleka lub produktów mlecznych i obejmują bóle brzucha, wzdęcia, gazy, biegunkę i nudności. Te objawy zwykle pojawiają się w ciągu kilku godzin po spożyciu produktów mlecznych i mogą trwać do kilku dni.

Nietolerancja laktozy jest często mylona z alergią na mleko, ale są to dwa różne stany. Alergia na mleko to reakcja układu odpornościowego na białka znajdujące się w mleku, podczas gdy nietolerancja laktozy jest związana z trawieniem laktozy.

Osoby z nietolerancją laktozy mogą unikać spożywania produktów mlecznych lub stosować produkty mleczne, które są specjalnie opracowane dla osób z nietolerancją laktozy, np. mleko bez laktozy, sery bez laktozy czy jogurty z niską zawartością laktozy.

Nietolerancja laktozy nie jest chorobą, ale może wpływać na jakość życia, dlatego ważne jest, aby zasięgnąć porady lekarza w celu potwierdzenia diagnozy i uzyskania zaleceń dotyczących diety i suplementacji laktazy.

Sprawdź powiązane badania

Najnowsze artykuły