Niepłodność – problem dotykający wielu kobiet

8 lutego

Płodność kobiety to sprawa indywidualna. Trudności z zajściem w ciążę mogą mieć różne podłoże m.in. genetyczne lub wynikające z prowadzonego trybu życia. Problemy z płodnością często są związane również z wiekiem. Należy pamiętać, że wraz z upływem czasu jakość i ilość komórek jajowych znacznie spada. 

O niepłodności mówi się, gdy po roku starań o dziecko kobieta nie zachodzi w ciążę. Oczywiście problem może leżeć zarówno po stronie mężczyzny, jak i kobiety. Aby zdiagnozować przyczynę problemów z poczęciem, warto zdecydować się na badania płodności.

Badania płodności u kobiet – kiedy warto się na nie zdecydować? 

Badania na płodność u kobiet zaleca się wykonać, gdy od dłuższego czasu para stara się o dziecko, jednak nie przynosi to pożądanych rezultatów. Badania te zalecane są również paniom, które chcą mieć pewność co do swojej płodności. Często wykonywane są one także u kobiet, które przeszły różnorodne choroby i pragną sprawdzić, czy nie wpłynęły one niekorzystnie na ich płodność.

Badania genetyczne w kierunku niepłodności żeńskiej

Podstawowymi badaniami genetycznych podstaw niepłodności są: 

  • Kariotyp – badanie genetyczne, pozwalające wykluczyć nieprawidłowości w liczbie oraz strukturze chromosomów, które mogą przyczyniać się do problemów prokreacyjnych;
  • Gen FMR1– obecność tzw. premutacji w genie FMR1 może być przyczyną przedwczesnego wygasania czynności jajników (POF), co w rezultacie obniża płodność lub wręcz prowadzi do niepłodności u kobiet;
  • W przypadku występowania poronień zalecane jest wykonanie badań genetycznych pod kątem trombofilii wrodzonej. Badania te obejmują analizę genów: Leiden, PT, MTHFR, PAI-1.

Sprawdź powiązane badania

Najnowsze artykuły