Diagnostyka w kierunku raka jajnika
Około 90% nowotworów złośliwych jajnika stanowią nowotwory powstające z komórek nabłonkowych. W Polsce rak jajnika zajmuje piąte miejsce pod względem częstości występowania pośród wszystkich raków u kobiet. W ciągu ostatnich lat notuje się wzrost zachorowalności na ten nowotwór. Częstość występowania raka jajnika jest wyższa w regionach uprzemysłowionych, a śmiertelność stosunkowo wysoka. Około trzech czwartych kobiet w chwili rozpoznania choroby znajduje się w późnym stadium zaawansowania klinicznego, przez co rak jajnika stanowi najczęstszą przyczynę zgonów ze wszystkich
nowotworów ginekologicznych.
Rak jajnika występuje u kobiet w każdym wieku, jednak częstość występowania tego nowotworu wzrasta z wiekiem – najwięcej zachorowań odnotowuje się wśród kobiet po 60 roku życia. Około 15% przypadków raka jajnika dotyczy jednak młodszych kobiet poniżej 40 roku życia, a blisko 10% rozwija się u kobiet przed 35 rokiem życia.
Istotną rolę wśród czynników ryzyka rozwoju raka jajnika pełnią czynniki genetyczne, w tym zespoły wrodzonych wad genetycznych. Zespół dziedzicznego raka piersi i jajnika (HBOC) spowodowany przez uszkodzenia (mutacje) genów BRCA1 i BRCA2 stanowi około 13% wszystkich chorych na raka jajnika i razem z zespołem dziedzicznego raka jajnika specyficznego narządowo (HOC) odpowiadają za większość przypadków dziedzicznego, uwarunkowanego genetycznie raka jajnika. Życiowe ryzyko zachorowania wśród nosicieli mutacji genu BRCA1 wynosi około 25-50%, natomiast w przypadku mutacji genu BRCA2 – około 10-20%. Mutacje genów MLH1, MSH2, MSH6, EPCAM i PMS2 warunkujące zespół dziedzicznego nie związanego z polipowatością raka jelita grubego (HNPCC), określany również jako zespół Lyncha kilkukrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na raka jajnika. Ponadto pacjenci u których stwierdzono zespół Lyncha przejawiają podwyższone ryzyko zachorowania na kilka innych typów nowotworów, w tym raka jelita grubego i żołądka. Występowanie innych przypadków raka jajnika w rodzinie pacjentki stanowi dodatkowy czynnik podwyższonego ryzyka zachorowania.
Ryzyko zachorowania jest mniejsze wśród kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną oraz karmiących piersią. Wyższe ryzyko rozwoju raka jajnika występuje z kolei w przypadku kobiet bezdzietnych i otyłych, a także w przypadku endometriozy i zaburzeń hormonalnych. Podobnie jak w przypadku większości nowotworów istotnym czynnikiem ryzyka jest ekspozycja na środowiskowe czynniki rakotwórcze (kancerogeny), takie jak promieniowanie UV, dym tytoniowy oraz wiele innych związków i substancji chemicznych.
Rak jajnika należy do nowotworów, które początkowo nie dają żadnych wyraźnych objawów. Pierwsze symptomy są bardzo nieswoiste i najczęściej pojawiają się, gdy guz osiąga znaczne zaawansowanie kliniczne. Wśród symptomów wymienia się dolegliwości bólowe w brzuchu lub podbrzuszu, objawy uciskowe w postaci uczucia pełności, wzdęć, czy zaparć. U niektórych chorych rozwija się wodobrzusze.
Wstępna diagnostyka i badania w kierunku raka jajnika obejmują wywiad lekarski połączony z badaniem ginekologicznym i USG przezpochwowym jajników, a także jamy brzusznej. W przypadku podejrzenia raka jajnika wykonuje się szereg dodatkowych badań diagnostycznych, w tym badania obrazowe, cytologiczne oraz badania laboratoryjne. Duże znaczenia mają badania tzw. markerów nowotworowych w surowicy krwi. Badanie markera CA125 jest użyteczne nie tylko w diagnostyce raka jajnika, ale także w monitorowaniu i prognozowaniu przebiegu choroby. U około 80% chorych na raka jajnika odnotowuje się
podwyższone tężenie antygenu CA125. W ramach testów na raka jajnika wykonuje się także tzw. test ROMA, w którym ocenia się stężenie markerów nowotworowych CA125 oraz HE4. Konsultacja w poradni genetycznej obejmuje m.in. analizę rodowodu pacjenta, co pozwala na wstępne oszacowanie ryzyka wystąpienia choroby. Niezbędne są również odpowiednie testy genetyczne, które umożliwiają z dużym prawdopodobieństwem wytypować osoby obarczone dużym ryzykiem rozwoju choroby. Nosicielstwo mutacji w obrębie badanych genów nie oznacza jednak, że pacjent zachoruje na nowotwór .
Badania genetyczne na raka jajnika obejmują analizę występowania mutacji w obrębie genów wysokiego ryzyka, takich jak: BRCA1, BRCA2, PALB2, CHEK2 i ATM. Diagnostyka genetyczna chorób nowotworowych, w tym raka jajnika jest objęta refundacją Narodowego Funduszu Zdrowia. Lekarz Specjalista Genetyki Klinicznej na podstawie zebranego wywiadu oraz danych klinicznych zleca wymagane testy genetyczne. Pacjenci, którzy chcą skorzystać z oferty badań genetycznych powinni skontaktować się z lekarzem POZ celem skierowania do poradni specjalistycznej. Wszelkich niezbędnych informacji można zasięgnąć w
Laboratorium Badań Genetycznych oraz poradni genetycznej.
W przypadku wykrycia raka jajnika leczeniem z wyboru jest zabieg chirurgiczny. Sposób i zakres interwencji chirurgicznej jest jednym z najważniejszych czynników rokowniczych. Leczenie chirurgiczne może mieć charakter radykalny (najszerszy) lub cytoredukcyjny, polegający na jak największym usunięciu widocznych ognisk nowotworu. Często prowadzi się terapię skojarzoną, która obejmuje leczenie chirurgiczne i chemioterapię. Standardowym postępowaniem w chemioterapii raka jajnika jest leczenie pochodnymi platyny (cisplatyna, karboplatyna). Wyniki leczenia ocenia się zwykle po dwóch lub trzech cyklach chemioterapii, poprzez wykonanie tomografii komputerowej (CT) i badań krwi (oznaczanie markera CA125 w surowicy). Wśród nosicielek mutacji genów BRCA możliwe jest zastosowanie terapii ukierunkowanej molekularnie z wykorzystaniem tzw. inhibitorów PARP (PARPi). Pozytywna odpowiedź na chemioterapię i zastosowanie inhibitora PARP (np. olaparyb) spowalnia progresję nowotworu i wydłuża czas przeżycia u pacjentek w zaawansowanym stadium choroby. W leczeniu raka jajnika stosuje się również radioterapię, chociaż ma ona mniejsze znaczenie terapeutyczne. Radioterapia znajduje zastosowanie w leczeniu paliatywnym lub objawowym raka jajnika.
Sprawdź powiązane badania
BRCA1
BRCA1/2 (rozległe delecje i duplikacje)
Analiza 8 najczęstszych wariantów patogennych w obrębie genów BRCA1/BRCA2 (Panel BRCA)
Najnowsze artykuły
Planowanie ciąży – jakie badania warto wykonać?
Badanie kariotypu molekularnego to metoda diagnostyczna polegająca na analizie struktury chromosomów na poziomie molekularnym, czyli na badaniu DNA.
Jaki wpływ na ciążę ma trombofilia?
Badanie kariotypu molekularnego to metoda diagnostyczna polegająca na analizie struktury chromosomów na poziomie molekularnym, czyli na badaniu DNA.
Jak samodzielnie pobrać wymaz?
INSTRUKCJA POBRANIA WYMAZU Z POLICZKA Co najmniej na 2 godziny przed pobraniem wymazu nie należy myć zębów, spożywać posiłków, […]