Nietolerancje pokarmowe

21 lipca

Nietolerancje pokarmowe to zaburzenia, które wpływają na zdolność organizmu do trawienia i przyswajania pewnych składników pokarmowych. Te zaburzenia mogą wywołać wiele różnych objawów, takich jak bóle brzucha, wzdęcia, biegunka, nudności, wymioty, wysypki skórne, a nawet problemy z oddychaniem. Nietolerancje pokarmowe mogą wynikać z różnych przyczyn, takich jak brak enzymów trawieniowych, alergie pokarmowe, choroby autoimmunologiczne lub inne czynniki.

Jednym z najczęstszych typów nietolerancji pokarmowych jest nietolerancja laktozy. Laktoza to cukier obecny w mleku i produktach mlecznych. Osoby z nietolerancją laktozy mają trudności z trawieniem laktozy, co może prowadzić do dolegliwości brzusznych, takich jak bóle brzucha, wzdęcia i biegunka. Nietolerancja laktozy nie jest tożsama z alergią na mleko, która jest reakcją immunologiczną organizmu na białka mleka.

Innym rodzajem nietolerancji pokarmowej jest nietolerancja glutenu, białka obecnego w pszenicy, żytnim, jęczmieniu i ich pochodnych. Osoby z celiakią, autoimmunologiczną chorobą jelit, nie mogą spożywać glutenu, gdyż powoduje to stan zapalny w ich jelitach i prowadzi do uszkodzenia ich błony śluzowej. Innymi objawami celiakii mogą być biegunka, bóle brzucha, wzdęcia, niedokrwistość, zmęczenie i problemy ze skórą.

Nietolerancje pokarmowe często są mylone z alergiami pokarmowymi, ale to dwie różne rzeczy. Alergie pokarmowe to reakcja immunologiczna organizmu na specyficzne białka lub alergeny w pożywieniu. Objawy alergii pokarmowych mogą być podobne do objawów nietolerancji pokarmowych, ale mogą również obejmować objawy takie jak obrzęk skóry, trudności w oddychaniu, drgawki lub wstrząs anafilaktyczny, co stanowi zagrożenie życia.

Jeśli podejrzewasz, że masz nietolerancję pokarmową, ważne jest, aby zasięgnąć porady lekarza lub dietetyka. Zwykle diagnoza polega na badaniach krwi, testach skórnych, badaniach kału lub testach oddechowych. Po zdiagnozowaniu nietolerancji pokarmowej, lekarz lub dietetyk może zalecić odpowiednią dietę lub suplementy, aby pomóc Ci uniknąć objawów.

Sprawdź powiązane badania

ALDOB (nietolerancja fruktozy)

LCT (nietolerancja laktozy)

Celiakia (nietolerancja glutenu)

Alergia na roztocza (monitorowanie odczulania)

Najnowsze artykuły