Dieta wspomagająca płodność

12 kwietnia

Dieta może mieć istotny wpływ na płodność zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Oto kilka zaleceń dotyczących diety wspomagającej płodność:
– Spożywaj więcej warzyw i owoców – bogate w witaminy, minerały i przeciwutleniacze, które pomagają utrzymać zdrowie i kondycję organizmu. Zaleca się spożywanie co najmniej pięciu porcji warzyw i owoców dziennie.
– Unikaj przetworzonej żywności i cukrów prostych – przetworzona żywność, tłuszcze trans i cukry prostych mogą wpływać negatywnie na poziom insuliny i hormonów płciowych, co może utrudnić zajście w ciążę.
– Wybieraj produkty pełnoziarniste – pełnoziarniste produkty zbożowe zawierają więcej błonnika, witamin i minerałów niż ich przetworzone odpowiedniki. Zaleca się spożywanie chleba pełnoziarnistego, makaronu z pełnego ziarna, ryżu brązowego i innych produktów pełnoziarnistych.
– Spożywaj tłuszcze roślinne – tłuszcze roślinne, takie jak olej z oliwek, orzechy i nasiona, zawierają zdrowe kwasy tłuszczowe, które są ważne dla zdrowia reprodukcyjnego. Tłuszcze nasycone, takie jak tłuszcz zwierzęcy, należy ograniczyć.
– Spożywaj produkty bogate w białko – białko jest ważne dla wzrostu i rozwoju komórek w organizmie. Produkty bogate w białko, takie jak chude mięso, jaja, ryby, tofu i fasola, powinny być włączone do diety.
Spożywaj produkty bogate w żelazo – niedobór żelaza może prowadzić do niepłodności u kobiet. Zaleca się spożywanie produktów bogatych w żelazo, takich jak czerwone mięso, jajka, szpinak, fasola, orzechy i nasiona.
– Spożywaj produkty bogate w kwas foliowy – kwas foliowy jest ważny dla zdrowia reprodukcyjnego, a niedobór może prowadzić do poważnych wad wrodzonych u dziecka. Zaleca się spożywanie produktów bogatych w kwas foliowy, takich jak ciemnozielone warzywa liściaste, cytrusy, fasola, orzechy i nasiona.


Pamiętaj, że dieta powinna być uzupełnieniem leczenia niepłodności, a nie jego zamiennikiem. Przed wprowadzeniem zmian w diecie, warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Sprawdź powiązane badania

Najnowsze artykuły